Fakty o walijskich Corgi Pembroke

Fakty o walijskich Corgi Pembroke

Welsh Corgi Pembroke to pies pasterski do bydła, który pochodzi z Pembrokeshire w Walii. Jest to jedna z dwóch ras w rodzinie Welsh Corgi i wywodzi się z rodziny Spitz. Jako rasa, Pembroke jest atrakcyjną, wysoce inteligentną rasą, która czyni wspaniałego towarzysza i zwierzę rodzinne.

Sable

Sable Welsh Corgi Pembroki to bardzo inteligentny pies, który jest również niesamowicie lojalny i posłuszny. Rasa ta jest doskonała w kontaktach z dziećmi i obcymi ludźmi. Psy te są również dobrymi psami stróżującymi, posłusznymi i wystawowymi. Poniżej kilka faktów na temat tej rasy psów:

Pembroke Welsh corgi ma średniej długości wierzchnią sierść z krótkim podszerstkiem. Psy te zrzucają sierść umiarkowanie, codziennie i sezonowo, i powinny być kąpane co najmniej dwa razy w roku, aby zachować zdrową sierść. Podobnie, powinny być regularnie pielęgnowane, aby zapobiec rozdarciu sierści i utrzymać zdrowe zęby i dziąsła.

Pembroki potrzebują co najmniej dwóch posiłków dziennie. Dokładna ilość zależy od ich wielkości, wieku i poziomu aktywności. Pembroki mają tendencję do przybierania na wadze, dlatego ważne jest, aby monitorować ich spożycie pokarmu. Przybieranie na wadze może skrócić ich życie i predysponować do wielu problemów zdrowotnych. Można temu zapobiec, podając swojemu pembrakowi odpowiednią dietę i zapewniając codzienny program ćwiczeń.

Chociaż niektóre sable Welsh corgis rodzą się z czerwonymi oznaczeniami, inne rozwiną czerwone z wiekiem. Czerwone corgisy są absolutnie przepiękne. Według walijskiego folkloru, corgis były używane do noszenia wróżkowych wojowników do bitwy. Zapewniały wygodne siodło dla wojowników, a także stanowiły wspaniałe zwierzę domowe dla rodziny.

Merle

Merle Welsh Corgis mają różne kolory sierści. Niektóre są niebieskie, a inne czarne. Ciało tej rasy jest umięśnione, a nogi są krótkie. Ogon jest również długi. Jego oczy są średnie lub duże, a czaszka jest szeroka. Nos jest czarny lub niebieski, w zależności od typu genów.

Psy rasy Pembroke mogą mieć gen rozcieńczenia, który czasami nazywany jest genem bluie. Takie psy nazywane są Pembroke Bluies i mogą być w każdym z 5 kolorów Pembroke. Należy pamiętać, że merle nie są czystej krwi Pembroke i nie są zarejestrowane w AKC.

Kolor sierści corgi odzwierciedla ich osobowość, a kolory, które prezentują mogą się różnić w zależności od osobnika. W okresie szczenięcym czerwień może być bardziej widoczna, a czerń zanika. Gdy szczeniak dojrzewa, może mieć czarne znaki na grzbiecie. Jednak te znaki znikną.

Pembroke corgi jest znany ze swojej żywej osobowości. Może być zabawny i kochający czasami. Jest znacznie bardziej otwarty niż jego odpowiednik z Cardigan. Ten płaszcz może wymagać dodatkowej pielęgnacji, a właściciele powinni być przygotowani na zapewnienie mu dodatkowej opieki.

Welsh Corgi to karłowaty pies pochodzący z Walii. Kiedyś był uważany za jedną rasę, ale teraz został podzielony na dwie odrębne rasy. Wzór umaszczenia merle jest dziedziczony z genu, który naturalnie występuje u Cardigan Welsh Corgi. Pembroke merle nie jest blue merle, ale niebieskie i pręgowane szczenięta mogą być hodowane z niebieskimi Corgi.

Brinde

Istnieje wiele różnych kolorów Brinde Welsh Corgis, w tym czerwony, biały i sobolowy. Najczęstszym jest kolor czerwony i biały. Czerwony może być silniejszy lub bardziej miękki na niektórych psach niż na innych. Gdy pies się starzeje, czerwień może wyjść bardziej. Podobnie, sable Corgis mają czarne, odlewane oznaczenia na szyi i na oczach.

W przeciwieństwie do wielu ras, Pembroke Welsh Corgi jest najmłodszą ze wszystkich ras Corgi. Podstawowym kolorem płaszcza jest czerwony. Inne kolory to brindle i tricolor. Podczas gdy czerwony lub sobolowy Pembroke Corgi będzie miał przewagę koloru czerwonego, wersja białego koloru będzie nieco jaśniejsza.

Czerwony tri-color Brinde Welsh Corgi jest nazywany “czerwonym siodłem” ze względu na fakt, że ma tan markery na twarzy i ciele. Rasa ta ma również czarny nos, który dobrze kontrastuje z białym umaszczeniem.

Pembroke Welsh Corgis są nieco mniejsze od swoich kuzynów z Cardigan. Są one nieco krótsze i docked, a ich płaszcze mogą się różnić kolorem. Ich standardowy kolor jest czerwony i może być pręgowany, płowy lub czarny. Istnieje nawet czarny i tan Pembroke z czarnymi znakami na jego ciele. Ten typ płaszcza jest jednak uważany za rzadki.

Podczas gdy psy rasy Pembroke i Cardigany są podobne w wyglądzie, różnią się bardzo osobowością. Pembroke jest rasą bardziej przyjazną i przywita Cię serdecznie, gdy je spotkasz.

Blue

Pembroki to niezwykle bystre i inteligentne psy, które dobrze reagują na szkolenie i socjalizację. Są to również lojalne psy o wspaniałych instynktach pasterskich. Psy te są świetnymi psami mieszkaniowymi, ale powinny być szkolone, aby nie wskakiwać na meble lub nie uciekać. Pomimo tego, że jest to mała rasa, pembroke jest nadal bardzo aktywny i potrzebuje codziennych ćwiczeń.

Rasy pembroke i cardigan mają podobieństwa w wielkości i wyglądzie, choć różnią się nieco w niektórych obszarach. Obie rasy są bardzo aktywne i czułe. Jednak Pembroke jest bardziej skłonny do zabawy, podczas gdy Cardigan ma tendencję do bycia bardziej powściągliwym.

Pembroke Welsh Corgi został pierwotnie wyhodowany do pasterstwa zwierząt gospodarskich. Mają niezwykle aktywną naturę i są łatwe w szkoleniu. Są również bardzo dobre w stosunku do dzieci. Możesz adoptować Pembroke Welsh Corgi ze schroniska lub grupy ratowniczej.

Pembroke jest bardzo energiczną rasą i nadaje się do gospodarstw domowych z dziećmi i innymi zwierzętami domowymi. Potrzebują dużo ćwiczeń i aktywności fizycznej, ale są dobre z dziećmi, jeśli są wychowywane razem. Jednak zawsze należy mieć świadomość, że Pembroke będzie próbował stado dzieci, jak biegają wokół. Z tego powodu ważne jest, abyś uspołecznił swojego Pembroke Welsh Corgi i dał mu dużo interakcji społecznych.

We wczesnym okresie istnienia rasy Corgi, Pembroke i Cardigan były ze sobą krzyżowane. Jednak kolor blue merle u Cardigana może być czasem obecny także u Pembroke. Tych niebieskookich psów jest jednak bardzo mało.

Cream

Pembroke Welsh Corgis mają podwójną sierść: szorstką zewnętrzną i bardziej miękki podszerstek. Zrzucają sierść rzadko, ale można ją utrzymać w dobrym stanie dzięki cotygodniowemu szczotkowaniu. Są bardzo aktywne, o bardzo wysokim poziomie energii. Uwielbiają się bawić i są niesamowicie lojalne.

Historia Pembroke Welsh Corgi sięga około 1000 roku naszej ery, kiedy to Wikingowie i flamandzcy tkacze przywieźli rasę do Walii. Rasa Pembroke była hodowana do wypasu bydła i owiec. To wyjaśnia, dlaczego ich sierść jest tak gruba i gęsta.

Pembroke Welsh Corgis to bardzo inteligentne i kochające psy. Są bardzo towarzyskie i uwielbiają przebywać w pobliżu ludzi. Lubią towarzyskie spotkania z innymi psami i często podążają za swoimi właścicielami, gdziekolwiek się udadzą. Są one stosunkowo łatwe do szkolenia i są bardzo inteligentne. Według książki Stanleya Corena “The Intelligence of Dogs”, Pembroke jest jedenastym najmądrzejszym psem na świecie. Są one również bardzo kochane i czułe, i są dobre z dziećmi. Chociaż są one ogólnie przyjazne dla dzieci, mogą być dominujące z innymi psami tej samej rasy, chociaż ta cecha może być skorygowana z częstą socjalizacją.

Istnieje wiele kolorów Pembroke Welsh Corgis, ale jeden z nich jest rzadkością – kremowy. Umaszczenie pembroke jest wynikiem działania par genów przekazywanych przez rodziców. Jeden z tych genów pochodzi od reproduktora, drugi od matki. Dwa najważniejsze geny nazywane są agouti (seria A) i dają one psa o umaszczeniu tan.

Kremowy z sobolowymi oznaczeniami

Welsh Corgi Pembroke występuje w trzech podstawowych kolorach: białym, czerwonym i czarnym. Niektóre z tych kolorów są bardziej powszechne niż inne. Najczęstszym Pembroke jest czerwony z oznaczeniami sable, ale kolor może się różnić od psa do psa. Czerwony kolor może stać się bardziej widoczny, gdy szczeniak się starzeje, lub może pozostać jako kontrastujący kolor. Sable Corgis mają tendencję do rzucania czarnych znaków na plecach, szyi i oczach.

Znamiona sobolowe u Welsh Corgis są odmianą czerwieni, która nie jest dziedziczona przez wszystkie psy. Niektóre Sable są czyste dla czerwieni, podczas gdy inne wykazują kolor kremowy z oznaczeniami sable. Kremowe oznaczenia występują również w innych kolorach, ale są bardziej widoczne na policzkach i brwiach Pembroke niż u innych ras.

Gen sable wytwarza trzy rodzaje oznaczeń sable. Występują: clear sable, tipped sable i shaded sable. Allel tan point (at) może również wpływać na wzór sable.

Pembroke Welsh Corgi jest małym psem domowym o przyjemnym temperamencie. Rasa ta jest również konkurencyjnym zawodnikiem w psich sportach. Pembroke Welsh Corgi waży od dwudziestu trzech do trzydziestu funtów i jest znany ze swojej krótkiej, atletycznej postury. Są one dostępne w różnych kolorach płaszcza, w tym czerwony, sable, fawn.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *