Cardigan Pembroke Corgi – Historia rasy

Cardigan Pembroke Corgi – Historia rasy

Cardigan Pembroke Corgi jest krzyżówką Welsh Corgi i Pembroke Welsh Corgi. Te dwie rasy mają podobne temperamenty i osobowości. Obie rasy są niezależne i inteligentne, i bardzo blisko wiążą się ze swoimi właścicielami. Są również bardzo towarzyskie i dobrze dogadują się z innymi zwierzętami. Cardigan ma niezależną smugę, która pochodzi od jego rodzica Pembroke, ale nie są one clingy.

English for “dwarf dog”

The Welsh Corgi has been in existence since the early eleventh century when it was brought to Wales by Flemish weavers. Nazwa rasy pochodzi od legendy o dwójce dzieci, które natknęły się na pogrzeb wróżki, gdzie dwa małe szczeniaki corgi zostały im podarowane przez żałobne wróżki. Corgisy były pierwotnie używane przez wróżki jako konie wojenne, ale wkrótce zaczęły służyć jako psy pasterskie dla ludzi.

Cardigan i Pembroke Corgi wywodzą się z dwóch różnych ras. Podczas gdy obie są potomkami Welsh Corgi, ich pochodzenie jest zupełnie inne. Cardigan powstał w południowo-zachodniej Walii, aby pomóc tkaczom w zakładaniu nowych zagród, natomiast Pembroke został sprowadzony do Walii w 1107 roku. Chociaż AKC uznało obie rasy za takie same, nie mają one tych samych cech.

Pembroke ma długi, niski kontur i równą linię górną. Rasa ta stała się popularna w Anglii i Walii, gdzie Catherine Bowes-Lyon i jej córki trzymały je jako zwierzęta domowe. W latach dwudziestych ubiegłego wieku powstało kilka hodowli Pembroke. Niektóre z tych hodowli to Thelma Gray’s Rozavel, Patsy Hewan’s Stormerbanks i Pat Curties’s Lees. Innymi wczesnymi hodowcami byli Ken i Nan Butler’s Wey i Idrisjones oraz Alan Taylor z Belroyd.

Pembroke Welsh Corgi wywodzi się z ras Basset Hound i Dachshund. Ich przodkowie przybyli do Walii około 1200 roku p.n.e., przywożąc je ze sobą z Europy Środkowej. Następnie zostały skrzyżowane z psami w typie szpica. Ostatecznie te dwie rasy wyhodowały się razem, tworząc Pembroke Welsh Corgi.

Welsh Corgi to wytrzymały pies o głębokiej klatce piersiowej. Może żyć wygodnie w domu, ale potrzebuje dużo czasu, aby spalić swoją energię na zewnątrz. Niektóre Cardigany mają problemy z wchodzeniem po schodach i mogą wymagać dużej przestrzeni na zewnątrz. Rasa ta ma naturalny instynkt stróżowania. Szczeka na obcych, nowe zwierzęta i rzeczy w swojej okolicy.

Twardy, niezmordowany, zwinny

Cardigan Welsh Corgi był pierwotnie rasą robotniczą, pracującą u boku bydła i zajmującą się jego wypasem. Potrafią skubać zwierzęta bez kopania, co sprawiło, że były szczególnie przydatne dla walijskich dzierżawców po tym, jak Korona Brytyjska uczyniła większość ich ziemi wspólną. Były cenne, ponieważ przepędzały bydło dalej, dając mu szerszy obszar do wypasu.

Cardigan jest rasą niezwykle inteligentną i wysportowaną. Są również bardzo oddanymi towarzyszami. Doskonale sprawdzają się także w psich próbach agility i owczarstwie. Są również zdolne do pełnienia obowiązków psa stróżującego, a także do rally obedience. Rasa ta jest doskonała w kontaktach z dziećmi.

Chociaż Cardigan i Pembroke są blisko spokrewnione, to w rzeczywistości są to dwie odrębne rasy o różnym pochodzeniu. Ich historia sięga XI wieku, kiedy to tkacze z Belgii przenieśli się do Walii, aby zaspokoić potrzeby rozwijającej się średniowiecznej Brytanii. Z kolei tkacze przywieźli ze sobą psy w typie szpica. Powstały Pembroke Welsh Corgi jest potomkiem tych psów.

Welsh Corgi Cardigan to jedna z najstarszych ras psów na świecie. Jest to pies pasterski i do dziś zachowuje te cechy. Uwielbia ruch na świeżym powietrzu, zwłaszcza na wsi, i jest świetnym psem stróżującym. Szacuje się, że Cardigan Welsh Corgi poprzedza Pembroke’a o ponad dwa tysiące lat, a w Walii występuje od 1200 roku p.n.e.

Cardigan Welsh Corgi ma długą i dumną historię, są bardzo dobrze wychowanymi, oddanymi towarzyszami. Rasa została uznana przez AKC w 1964 roku.

Łatwy w szkoleniu

Pembroke Welsh Corgi jest rasą stosunkowo łatwą w szkoleniu. Rasa ta jest wysoce inteligentna, ale także niezależna i uparta. Pembroki są łatwe w szkoleniu i są dobrymi psami stróżującymi. Szczekają na obcych i są podejrzliwe wobec intruzów.

Cardigan corgis są mniejsze od swoich kuzynów Pembroke i ważą od 25 do 34 funtów. Samice są zazwyczaj mniejsze od samców. Pembroke corgis ważą około 29 funtów. Mają długie ogony i średniej długości podwójne płaszcze. Są to psy średniej wielkości z okrągłymi uszami.

Pembroke Welsh Corgis są bardzo aktywnymi psami i wymagają dużo ruchu. Ich runa i podszerstek są grube i odporne na wodę. Pembroki są bardzo inteligentne, aktywne i chronią swoich członków rodziny. Uwielbiają zabawę w aportowanie i będą dobrymi pupilami w psim parku.

Pembroke Welsh Corgis są podobno łatwiejsze w szkoleniu niż ich kuzyni z Cardigan. Są na ogół spokojne i łagodne wobec ludzi, ale będą nadmiernie szczekać, jeśli poczują się zagrożone lub przestraszone. Ich naturalna niezależność czyni je doskonałymi psami stróżującymi. Świetnie radzą sobie również z innymi zwierzętami w rodzinie. Mogą być jednak terytorialne i będą nadmiernie szczekać, jeśli napotkają nieznane im zwierzęta.

Cardigan to niezwykle czuła rasa, która jest doskonałym domowym pupilem. Dobrze dogadują się z innymi zwierzętami i dziećmi, ale są podatne na lęk separacyjny. Musisz być przygotowany na wczesne zajęcie się tym problemem, aby Twój pies był szczęśliwy. Kiedy już poznasz swojego psa i jego potrzeby, pokocha on Ciebie i Twoją rodzinę.

Przy odrobinie szkolenia, Cardigan Welsh Corgi może być bardzo towarzyskim, dobrze przystosowanym psem. Dobra domowa rutyna szkoleniowa sprawi, że Twój pies będzie szczęśliwy i zdrowy. W końcu Twój pupil z przyjemnością będzie uczył się nowych sztuczek i uczestniczył w rodzinnych zajęciach.

Zabawne

Pembroke Welsh Corgi to rasa psów o długiej, niskiej sylwetce i równej linii górnej. Nie mają ogona i ważą od 27 do 25 funtów. Rasa ta ma piękne uszy i krótką kufę. Przodkowie Pembroke’a znajdują się w rodzinie szpiców, która należy do rodziny psów nordyckich. Rasa ta jest blisko spokrewniona z norweskim Buhundem i szwedzkim Vallhundem.

Cardigan jest mniejszy i pochodzi z shire of Cardigan w południowo-zachodniej Walii. Cardigan był psem pracującym i wykorzystywał swoje silne instynkty pasterskie do zaganiania bydła. We wczesnej historii mógł być skrzyżowany z lokalnym owczarkiem.

Pembroke Welsh Corgis to zachwycająca rasa. Są to psy o wysokiej inteligencji, przyjazne i oddane. Psy te są doskonałymi stróżami i dobrze dogadują się z dziećmi. Mają jednak tendencję do częstego ślinienia się, dlatego należy je często pielęgnować, szczególnie w okolicach pyska. Ich naturalny temperament pozwala im dobrze żyć w wielu sytuacjach. Są też bardzo oddane swoim właścicielom.

Pembroke Welsh Corgi ma skromniejsze pochodzenie niż wielu sądzi. Rasa ta istnieje od tysięcy lat. Ich nazwa pochodzi od celtyckiego słowa “cor”, które oznacza “pies”. Uważa się, że linia Corgisów sięga ponad 3000 lat wstecz. Prawdopodobnie pochodzą z Europy Środkowej i zostały sprowadzone do Walii przez plemiona celtyckie.

Cardigan Welsh Corgi jest mniej znany niż Pembroke. Oba psy były kiedyś uważane za tę samą rasę, ale w 1934 roku Związek Kynologiczny zdecydował o rozdzieleniu ras. Rasa ta została ostatecznie uznana przez American Kennel Club, a obie są obecnie oddzielne.

Devoted

Cardigan i Pembroke Welsh Corgis były pierwotnie krzyżowane. Obie rasy zostały uznane przez Kennel Club, ale nie zostały uznane za odrębne rasy aż do 1926 roku. Spowodowało to zamieszanie i nieuczciwe praktyki sędziowskie. Ponieważ mają różne cechy, obie rasy są teraz oddzielone jako odrębne rasy.

Pembroke Welsh Corgi był pierwotnie psem do wypasu bydła. Uważa się, że rasa ta przybyła do Walii od flamandzkich tkaczy i była hodowana ze względu na dużą wytrzymałość. Praca ta wymagała od psów pokonywania długich dystansów, co mogło zajmować cały dzień. W związku z tym Pembroke był klasyfikowany jako jedna rasa aż do 1934 roku, kiedy to został uznany za osobną rasę.

Cardigany i Pembroki są podobnej wielkości, ale różnią się wyglądem. Cardigany mają większe uszy i dłuższy ogon niż Pembroki. Pembroki mają tendencję do bycia bardziej zabawnymi i tolerancyjnymi wobec dzieci, podczas gdy Cardigany mogą być agresywne.

Pembroki są przodkami nordyckich ras szpiców. Pembroki od wieków były wykorzystywane do pasterstwa zwierząt gospodarskich. Ich nazwa, Pembroke, oznacza w języku walijskim “pies karłowaty”. Jednak nie są już ograniczone do tego celu.

Cardigan Welsh Corgi to bardzo inteligentny, wysportowany pies. Stanowią wspaniałego towarzysza. Są zdolne do rywalizacji w próbach owczarków i psiej agility. Mogą nawet służyć jako psy stróżujące. Są dobre w agility i rally obedience. Są dobre w stosunku do dzieci i innych zwierząt.

Cardigan Welsh Corgi jest jedną ze starszych ras na Wyspach Brytyjskich. Została sprowadzona do południowej Walii przez Celtów z Europy Środkowej w 1200 roku p.n.e. Po przybyciu rasa otrzymała nazwę Cardiganshire. Uważa się, że pochodzą od tego samego przodka co jamnik.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *